Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovecká peněženka a pořádná jízda

17. 10. 2017 5:59:25
Volby nám ťukají na dveře. Atmosféra v ulicích houstne, že by se dala krájet, volební uskupení lákají na kdeco a slibují totéž a i ten nejnevzhlednější plot se oděl do volební plachty. Čeká nás opravdový souboj - o demokracii.

Kdo si myslel, že letošní předvolební kampaň bude souboj gentlemanů, ideí a argumentů a volby dopadnou také tak, byl nejspíš na nějakou dobu v zahraničí a mimo signál. Při letošních volbách se ti, kteří milují naši zemi, kdo se s hrdostí ohlédne za rokem 1989, doslova zapotí. Osobně se obávám, aby se z potu, nestaly slzy.

Vypadá to, že lodička české společnosti stále hledá směr a pokaždé ostře otáčí kormidlem. Česká společnost se hledá, to je dobře, ale zatím se stále nemůže se najít. Svědčí o tom v každých volbách jiný lídr, nová a nová uskupení, která slibují novou naději, aby po čtyřech letech, nebo dříve skončila v zapomění. Taková je i současná předvolební kampaň, dnešní diskuze o lithiu pod Cínovcem a uvidíme, jaká bude situace po volbách. Ani špetka stability a šance na zklidnění poměrů.

Za svou stranu KDU-ČSL, jejímž členem jsem pětadvacet let, mohu konstatovat následující. Chci, aby naše země zůstala demokratickou, aby "magnetická síla" táhnoucí nás na východ, "táhla" pryč. Přeji si, aby se naši lidé měli dobře, mohli se spolehnout na svou vládu, která vlastní svobodu nevymění za "výhodná" přátelství a udrží stabilitu a prosperitu země.

Na výše uvedeném jsme spolu s kolegy v KDU-ČSL pilně pracovali. Mám za to, že zdárně. Například jste na svých účtech mohli najít o třicet šest tisíc korun za dvě vyživované děti a padesát čtyři tisíc korun ročně za tři vyživované děti navíc, díky snížení daní pracujícím rodičům. V dalším období chceme zvyšovat daňové slevy na děti, na matky, pokud se o ně stararají, a to ve stejné výši, jako na poplatníka samého. Nazval bych to "lidoveckou peněženkou".

Setkávám se s řadou lidí a vnímám, že jsou mnozí přepracovaní. Dvě zaměstnání nejsou žádnou výjimkou, proto si přeji, aby naši lidé měli více času pro rodinu. Cestu vidím v motivaci firem nabídkou daňových úlev těm, které nabídnou flexibilní, částečné úvazky. Jsou to většinou matky, které chtějí držet "prst na tepu doby" a už v průběhu péče o nezletilé děti chtějí postupně přecházet do pracovního procesu. Výhodou je, že tak neztratí kontakt se svou profesí. Podobnou šancí k uplatnění je rozšíření možností práce z domova - homeoffice. Nabízí se i úvaha na sdílená pracovní místa, kdy se na tomtéž místě střídají například dvě ženy, dopoledne maminka s malými dětmi, odpoledne žena 50+. Později, v důchodového věku, uvítají tzv. diferencované pojistné, kdy by byli zvýhodněni rodiče, mající výdaje se svými dětmi oproti bezdětným, jimž tyto peníze zbývají.

Ať jsme ve věku studentů, mladých či zralých rodičů, seniorů nebo handicapovaných, všichni se potřebujeme za svým zaměstnáním i v soukromém čase přepravovat. A to je další místo, v němž vidím rezervy. Celá země potřebuje nové dálnice a obchvaty měst a co nejvíce nákladové dopravy na železnici. Jsem rád, že se mi podařilo ze státního rozpočtu získat za uplynulé tři roky deset miliard na opravy krajských silnic II. a III. třídy. Jihomoravskému kraji tak přistane celkem 900 milionů. Při vší radosti, že se opravuje, je tu ale velká slabina - nedostatečná koordinace prací. Na mysli mám jak časovou posloupnost, dopravní značení objízdných tras, tak i informovanost řidičů. Musíme se vymanit z věčných kolon a dopravních zdržení.
Řídím rád, je to pro mě odpočinek a aby nestoupal tlak nám, a to nejen za volantem, přijďte podpořit ty, jimž důvěřujete, mají dobré hodnoty a pod jejichž správou se budete cítit v naší zemi doma.

S lidoveckou peněženkou v kapse to bude teprve pořádná jízda!

Autor: Jaroslav Klaška | úterý 17.10.2017 5:59 | karma článku: 6.11 | přečteno: 259x


Další články blogera

Jaroslav Klaška

Lepší silnice, lepší plánování. Kraje dostanou více

Kraje se dočkají o téměr 4 miliardy korun více. Nově budou finanční injekce každoroční, pravidelné a výhradně se za ně opraví silnice II. a III. tříd. Plánování rekonstrukcí bude systémové a efektivní.

5.6.2017 v 22:55 | Karma článku: 7.28 | Přečteno: 182 | Diskuse

Jaroslav Klaška

Každá voda drahá. Ale některá bohužel ještě dražší

Čas od času média přinesou oblíbené srovnání pro všechny brblaly, jak bylo za socialismu levněji. Porovnají nárůst cen s růstem platů a hle, téměř všechno je vlastně nakonec přepočteno na dnešní kupní sílu levnější.

29.1.2017 v 17:42 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 606 | Diskuse

Jaroslav Klaška

Nejlepší výsledek státního rozpočtu v historii ČR. Je to dobrá zpráva?

Ano, je to jednoznačně pozitivní zpráva a jasný signál o dobré kondici našeho hospodářství. Do voleb jsem šel s tzv. Josefovým pravidlem - v dobrých časech tvořit přebytky a v dobách horších je využít. Teď ale pod drobnohlededem.

4.1.2017 v 12:00 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Krystof Bartos

Aston Martin jde na burzu - koupit, nebo zůstat stranou?

Dnešní článek budeme věnovat IPO (vstup společnosti na burzu) velmi známé a populární firmy Aston Martin. Jistě se mezi čtenáři najde ne jeden fanoušek této luxusní automobilové značky, která nyní nabídne své akcie veřejnosti.

24.9.2018 v 15:47 | Karma článku: 5.74 | Přečteno: 177 | Diskuse

Ladislav Jílek

Bylo léto, horké léto

Horké až moc. Dokonce usychaly stromy, nejenom jehličnany, ale i listnáče. Naproti tomu se některých mladým stromkům nepochopitelně dařilo.

23.9.2018 v 18:52 | Karma článku: 11.75 | Přečteno: 268 | Diskuse

Karel Sýkora

Sázka na vlastní výrobu prefabrikátů se vyplácí

Olomoucká společnost IP systém není pouhou stavební firmou. Její přidanou hodnotu tvoří především vývoj a vlastní výroba železobetonových konstrukcí, které se stávají základem staveb, jež společnost realizuje.

22.9.2018 v 7:48 | Karma článku: 6.17 | Přečteno: 96 |

Jan Bartoň

Migrace: Německý průmysl potřebuje lidi

Podle německých průmyslníků potřebuje Německo čtyři sta tisíc nových pracovních sil ročně navíc, aby byly zajištěny jeho výkony. V prohlášení odsoudili xenofobii.

21.9.2018 v 13:15 | Karma článku: 43.17 | Přečteno: 3935 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Škola základ stádnosti

Vždycky jsem měla osypky ze začátku školního roku. Poslední týden prázdnin stál za starou bačkoru. Jako dítě jsem si myslela, že až budu věku vyššího než školou povinného, „syndromu posledního prázdninového týdne“ se zbavím.

21.9.2018 v 8:08 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 9223 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 384

Jsem zastánce tzv. Josefova pravidla: v bohatých letech šetřit na roky, kdy se bude dařit méně. Ze zkušenosti osmi let starostování ve Šlapanicích (u Brna) vycházím i nyní v práci poslance za KDU-ČSL. Původní profesí architekt, s manželkou, třemi dětmi a prvním vnukem. Baví mě hudba, dějiny architektury a ze sportu hlavně F1. Nesnáším "úmyslné bořiče", prostě ty, kdo úmyslně boří všechno dobré, co se povedlo. Vážím si lidí, kteří umějí pracovat a drží dané slovo.

Najdete na iDNES.cz