Jaroslav Klaška

Minijoby: Přivýdělek bez byrokracie

2. 06. 2016 12:08:51
Představme si maminku na mateřské dovolené. Dítě už povyrostlo z kojeneckého věku, maminka má více volného času a chtěla by přispět do rodinného rozpočtu doučováním angličtiny. Tento její přivýdělek by ovšem spadal pod EET.

Elektronická evidence tržeb (EET) je nový nástroj. Měla by přispět k férovému tržnímu prostředí a elektronizaci státní správy. Je to nástupce registračních pokladen pro kontrolu tržeb. Je to nástroj sloužící v boji proti daňovým únikům. Ty pokřivují tržní prostředí a znesnadňují poctivým podnikatelům jejich podnikání. EET by však podle KDU-ČSL neměla platit pro přivýdělky. Tam by měla být pouze registrace a žádné daně, zdravotní ani sociální pojištění.

Výše zmíněná maminka přemýšlela, jestli pro ni má cenu si k přivýdělku několik tisíc korun měsíčně pořizovat agendu okolo EET. KDU-ČSL na to reaguje. Když se EET projednávala na koaliční radě, tak uplatňovala požadavek, že zejména lidé, kteří si podnikáním pouze přivydělávají ke svému jinému příjmu (nejenom zaměstnání, ale i důchod či mateřská dovolená) by do určitého objemu nemuseli být v režimu EET. Na koaliční radě to bylo zamítnuto.

KDU-ČSL teď přichází se systémovým řešením. Opíráme se o stávající českou legislativu. Podle ní je možné podnikat ve dvojím režimu: na hlavní podnikatelskou činnost a vedlejší podnikatelskou činnost. Vedlejší podnikatelská činnost je definována tím, že jde o podnikání k nějakému jinému druhu příjmu. Stanovili jsme strop, aby se tohoto institutu nezneužívalo ve výši tzv. nízkého zisku. Ten je definován v zákoně o důchodovém pojištění. Jedná se o částku, kdy zisk z tohoto podnikání nepřesáhne částku 64 812 korun ročně neboli 5400 korun měsíčně. Částka je každoročně upravována v závislosti na tzv. průměrné mzdě v ČR (hranice je 20 % z průměrné mzdy). Pod tímto limitem je podnikání obecně snazší. Podnikatel nemusí platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. A podle našeho návrhu by ani nemusel podléhat EET.

Tak by mohla být uspokojena maminka, která si chce přivydělat doučováním angličtiny nebo zdatný důchodce, který si přivydělá masážemi.

Autor: Jaroslav Klaška | karma: 12.33 | přečteno: 548 ×
Poslední články autora